Religie świata a Biblia - plagiat w Biblii - program wykazał wiele zapożyczeń z innych religii. W Biblii występuje wiele zapożyczeń z innych kultur oraz religii, m.in. z Mezopotamii, Egiptu czy starożytnego Bliskiego Wschodu. Starożytne plemiona czciły, co mamy przekazane w Biblii, również innych bogów, głównie Baala, Aszerę i Astarte, a więc bóstwa kananejskie, które zwalczali kolejni prorocy izraelscy. Należy przy tym pamiętać, że w naszym kraju od tysiąca lat dominuje jedna religia i instytucja tej religii. Struktury Kościoła odgrywają ważną rolę w procesie kształcenia społeczeństwa. W interesie Kościoła, jego kleru i ludzi z nim związanych było i jest takie nauczanie w szkołach, by służyło ich interesom, zachowaniu ich pozycji w państwie i społeczeństwie.
Głównym bóstwem wszystkich zachodnich plemion semickich był El, który w Biblii występuje jako Elohim, co jest liczbą mnogą od El. Dlatego mamy w judaizmie dwie tradycje: jahwistyczną i elohistyczną. U Semitów termin El z czasem zaczął być rozumiany jako Bóg, bóstwo. Te plemiona czciły, co mamy przekazane w Biblii, również innych bogów.
W Egipcie, w którym żyła niemała diaspora żydowska, była w jego niewoli przez dłuższy czas i musiała przesiąknąć kulturą egipską. Dowodzi tego choćby postać Mojżesza, który jest prorokiem i który miał się spotkać z Jahwe i przyjąć od niego nowe nauki. Mojżesz to postać tajemnicza, prawdopodobnie nie był Żydem, lecz Egipcjaninem. Został przejęty przez dwór faraona – opieram się na Biblii – kiedy miał trzy miesiące, i tam się wychowywał. Został więc wychowany w kulturze egipskiej i wierzeniach Egipcjan. Nie mówił po hebrajsku i reprezentował kulturę egipską. To widać nawet później. Kiedy ma objawienie Jahwe, Mojżesz mówi: "Jestem ciężkiej mowy i ciężkiego języka". Dlaczego? Bo nie znał hebrajskiego albo znał go bardzo słabo.
W tradycji Egiptu był taki ważny epizod w czasie panowania faraona Amenhotepa IV, co znaczy "Amon się cieszy". Amon był wtedy głównym bogiem egipskim. Amenhotep wprowadził rewolucję religijną, przyjął nowe imię, Echnaton ("miły Atonowi"), i zaczął głosić chwałę jednego boga, Atona. Wprowadził więc monoteizm w Egipcie, stąd Mojżesz zaszczepił w plemionach semickich monoteizm.
Biblia to nie tylko święta księga, ale również kronika tego narodu. Jak silne były wpływy religii ludów Mezopotamii na plemiona semickie, w Biblii są mocno zarysowane. Ważną postacią jest tu Abraham, który wyruszył z Ur do Harranu, a potem na tereny późniejszej Palestyny.
Biblię datuje się na 1200 r. p.n.e., w tym czasie powstały tylko pewne jej fragmenty. Natomiast cały tekst był tworzony przez kolejne pokolenia. Na przykład Księga Daniela powstała dopiero w II w. p.n.e.
Biblia przejęła z Mezopotamii, np. z Babilonu dużo. Od czasów, kiedy wyłoniło się państwo babilońskie, dzięki Hammurabiemu w XVIII w. p.n.e., wśród dawnych, znanych bogów Mezopotamii (takich jak Anu, Enlil, Enki, Izyda) pojawiła się nowa postać – bóg Marduk. Żeby wyjaśnić, skąd się wziął i dlaczego stanął na czele panteonu, spisano poemat o stworzeniu świata "Enuma elisz", pochodzący prawdopodobnie z XVII-XVI w. p.n.e.
To w Biblii pojawia się wątek Noego. Biblijny Noe to odpowiednik sumeryjskiego Utanapisztima, z opowieści o Gilgameszu, któremu bóg Enki miał polecić zbudowanie statku – arki i zgromadzenie w nim rodziny oraz zwierząt. Czyli mamy tu spuściznę sumeryjsko-babilońską, która trafiła do Biblii.
W wierzeniach egipskich człowiek został ulepiony z gliny przez Chnuma lub Ptaha, jak garnek z gliny, co jest oczywiste i znane też z Biblii.
Cały artykuł dostępny: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/plagiaty-w-biblii-program-wskazalby-zapozyczenia-w-bardzo-wielu-miejscach/j6jl0fm
Więcej, dyskusja: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=94975
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holy_bible_book.jpg