wtorek, 18 kwietnia 2017

Aturi

Tańcząca roślina pochodząca z tropikalnej Azji; nazywana w Indiach, skąd pochodzi rośliną telegrafem, gdyż listki wydają się przekazywać sobie  wiadomości; poruszają się pod wpływem dotyku, temperatury i światła, ale i także głośnego śpiewu. Młode osobniki są bardzo wrażliwe. Liście i kwiaty pomocne były przy opatrywaniu ran, zaś korzenie używane w indyjskiej medycynie jako remedium na astmę i kaszel. Lubi ciepło i wilgoć.

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Bird of Paradise



Pochodząca z Południowej Afryki, gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach kwiatów: pomarańcz i niebieski, przypominający ubarwienie ptaków rajskich. Występuje nad brzegami rzek, w okresie wegetacji wymaga systematycznego dokarmiania.

czwartek, 23 marca 2017

House. The Axeman of New Orlean.

Od maja 1918 do października 1919 r., otwierając drzwi siekierą, brutalnie  atakował swoje ofiary, które nie od razu umierały. Do dziś nie schwytany ani nie zidentyfikowany, pozostał historią swojego kraju. Gównie atakował amerykanów włoskiego pochodzenia. Lokalne gazety donosiły, że w zabójstwo mogła być wmieszana mafia, ale także kobieta w ciąży czy dziecko zabite w ramionach swojej matki. Nie wykluczone, że czerpał inspirację z Kuby Rozpruwacza, bo przesyłał gazetom listy kpiny, opisując następna zbrodnie. Jednym z własnych anonsów był opis zbrodni kwadrans po północy w miejscach publicznych z jazzem w tle, lecz nikt nie zginął tamtej nocy.

W kulturze masowej znany z melodii Josepha Johna Davilla, "The Mysterious Axman's Jazz (Don't Scare Me Papa)", z okładką przedstawiającą rodziną z przerażonym spojrzeniem, grającą muzykę.  Również książka Gumbo Ya-Ya, "A Collection of Louisiana Folk Tales" z rozdziałem "Axman's Jazz" też pochodzi z motywu z 1919. 

Książka specjalisty od historycznych osobliwości, tajemnic i zapomnianych ludzi Kevena McQueena z 2011, o tytule "The Axman Came from Hell and other southern true crime stories" przytacza Kata.




poniedziałek, 20 lutego 2017

Futuryzm


Awangardowy (czyli z tłumaczenia z francuskiego, straż przednia, jako tendencje w sztuce XX odrzucający style, kreujący własny świat, nienaśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego wyrazu, potępiany w III rzeszy i nazywany jako "zwyrodnienie"), kierunek w kulturze, narodzony we Włoszech na początku XX wieku, z założenia "patrzenie w przyszłość", odrzucający przeszłość i jej tradycji. Wyszedł z propozycją unicestwienia akademii, bibliotek i muzeów, jako winnych kultury przestarzałej. Znane z różnych manifestów jak m. in. "Zabijmy światło księżyca" itp.. Po I wojnie ich szał został wyczerpany i założenia poszły w stronę faszyzmu. Rozprzestrzenił się do innych krajów.
Wywarł wpływ na kulturę i rozwój sztuki XX w., lecz po I wojnie rozpadł się, zaś większość artystów odeszła w stronę bardziej stateczną, abstrakcję, a i też klasycyzującą.