sobota, 4 lipca 2015

Moma

MOMA – Muzeum sztuki nowoczesnej w Nowym Jorku, Manhatan – jedna z pierwszych (1929) i najbardziej znanych instytucji poświęconych całkowicie sztuce nowoczesnej, kolekcje od końca XIX wieku do czasów współczesnych, współczesnego malarstwa i rzeźby, także rysunki, grafikę, ilustracje do książek, modele architektoniczne, nowoczesne wzornictwo, fotografię i film; istotna rola w popularyzowaniu sztuki współczesnej i nowoczesnej oraz w kształtowaniu opinii publicznej;

Armory Show, w 1913, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Nowoczesnej, grupa młodych artystów z Towarzystwa Amerykańskich Malarzy i Rzeźbiarzy zaprezentowało najnowocześniejsze i najbardziej  awangardowe przykłady sztuki europejskiej z ich amerykańskimi odpowiednikami, w tym obrazy, rzeźby i sztukę dekoracyjną, a wystawa była pierwszą wszechstronną wystawą sztuki nowoczesnej i współczesnej na świecie i prezentacja sztuki starego kontynentu. Z dziełami Cezanna, Matissa, Picassa, Braqua, Brancusiego, Kandinskiego i Duchampa był  prace współczesnych czasom artystów amerykańskich, Mary Cassa, Artura Davisa, Edwarda Hoppera i innych, co spopularyzowało temat wśród koneserów sztuki, mecenasów i filantropów.
Powstanie MoMA były trzy kobiety:  żona magnata naftowego, córka przedsiębiorcy odzieżowego,  nauczycielka sztuki i żona prawnika, które połączyła pasja kolekcjonowania i propagowania
sztuki nowoczesnej.
Dzieła zawdzięcza muzeum własnemu wkładowi wniesionemu do muzeum, dzięki czemu dzieła
Modiglianiego, Degasa, van Gogha i Cezanna, tam zawisły. Wystawy cieszyły się dużym powodzeniem, pomimo zbieganiu się w czasie z początkami kryzysu ekonomicznego. Różnie odbierane, po 6 wystaw rocznie MoMA stała się instytucją  kształtującą artystyczne gusta społeczeństwa tam mieszkającego. Dobra orientacja na nurty sztuki europejskiej, fascynacja francuskim impresjonizmem, kubizmem i niemieckim Bauhausem, decydowała o ich sukcesie i otwartości na nowe formy sztuki (film i fotografia), nowoczesnej architektura.
Jednak inicjatorzy zdawali sobie sprawę z przemijającego charakteru
sztuki nowoczesnej (Barr: „ to, co jest nowoczesne dzisiaj, nie będzie nowoczesne w 1952 r. lub 1982 r.”), zaś samo muzeum aby przetrwać musi posiadać własną kolekcję, którą zebrano z darowizn, przekazań kolekcji. W czasie  Wielkiego Kryzysu utrzymanie  i konserwacja dzieł była niełatwą sprawą, więc dlatego kwoty zbierane był z kampanii marketingowej, od darczyńców (Abby Rockefeller), anonimowi donatorzy (jak później się okazało, syn Abby, którego zapis stworzył podwaliny dla stałej kolekcji). Muzeum sprzedawało wybrane dzieła, także kupowała (Gwiezdna Noc van Gogha oraz Panny z Awinionu Picassa); darowizny (1937, od Olga Guggenheim, 69 dzieł, w tym obrazy Picassa
Dziewczyna przed lustrem, Rousseau Śpiąca cyganka; 1941 od Stephen Clark 22 dzieła, Picassa, Bonnarda i Matissa; rzeźby Maillola – La Méditerranée); reszta uzależniona była od poczynań hitlerowskich Niemczech, których to przedstawiciele emigrowali i w celu przetrwania sprzedawało swoje kolekcje, jak aukcja z 1939 pt. „zdegenerowanej sztuki”, odrzuconej i potępionej
przez nazistowskie Niemcy, której dzieła został zakupione przez MoMA (Paula Klee Dookoła ryby, obraz; Henri Matissa Niebieskie okno, rzeźbę Wilhelm Lehmbrucka Klęcząca kobieta).
Liczne wystawy retrospektywna Pabla Picassa, (temat: Guernica, ku wyrazowi hołdu miejsca, zbombardowanego w czasie hiszpańskiej wojny domowej, dalej dzieło wróciło do Hiszpanii w 1981, jest w Madrycie – Muzeum Królowej Zofii); „Plakaty Obrony Narodowej”, „Bitwa o Anglię”, „Kamufl aż dla obrony cywilnej”, czy „Marines pod obstrzałem” o tematykach danych czasów, zaś Barr, dyrektor ówczesny, stworzył stał kolekcję, pomimo zarzutów lekceważenia amerykańskich artystów na korzyść europejskich, później w funkcji głównego kuratora zbiorów.
Abby Rockefeller ze śmiercią (1948), pozostawiła MoMA bogatą kolekcję rycin i finansowe oszczędności, zaś syn David (rada nadzorcza), też odegrał rolę.  Od 1952, z nowym dyrektorem
Rene d’Harnoncourt, rozpromowano sztukę amerykańską na świecie, co w dalszej części uzależnione było od gustu i idei kolejnych dyrektorów, i członków rady nadzorczej. I tak w latach 50, XX wieku wystawą poświęconą ruchowi Ekspesjonizm Amerykański (Newman, Pollock, de Kooning, Rothko, Smith) powrócono do promowanie artystów krajowych; wystawa z 1958 r. „Nowe Amerykańskie Malarstwo”, to promowanie nowej sztuki amerykańskiej na starym kontynencie.
Pożar w trakcie prac remontowych w 1958 r uszkodziło już odrestaurowane dzieła, lecz nie wszystkie (obraz Claude’a Moneta Nenufary);
Od początku działalności, MoMA starała się respektować wolność wypowiedzi artystów i nie dyskryminować ich prac ze względu na poglądy polityczne (1932 , wystawa dot. fresków, od Hugo Gellert praca pt. „My kolesie musimy się trzymać razem – Al. Capone, gdzie artysta obok słynnego gangstera, zaprezentowane zostały postacie biznesu i polityki,  też Rockefellera, oraz fresk Gellerta).
1969 r., plakat zaprojektowany przeciwko wojnie w Wietnamie (wraz z szokującymi fotografiami masakry kobiet i dzieci w Wietnamie, Ronalda L. Haeberle, z czerwonymi napisami jako symbol ludzkiej krwi z zapytaniem:  And babies? I odpowiedzią And babies, z którego muzeum się wycofało, jako że nie była to ich działalność statutowa, jednakże z powodu przedłużającej się wojny plakat ukazał się w edycji limitowanej – 50 sztuk) oraz liczne protesty w związku z wojną w Wietnamie (pod obrazem Picassa Guernica), w kolekcji muzealnej w departamencie architektury i wzornictwa.
Z  początkiem XXI w. MoMA, w zbiorach ponad 1 mln artefaktów, jednakże muzeum istniało w celu promowania najnowszych nurtów w sztuce, z założenia.

W 2000 r. MoMA we współpracy z nowojorskim Centrum Sztuki Współczesnej, krócej zadaniem jest organizacja wystaw, prezentacja i promocja najnowszych kierunków w sztuce XXI wieku.
Muzeum posiada największą i najwszechstronniejszą kolekcję współczesnego malarstwa i rzeźby (ponad 3600 dzieł); prezentowanych w stałych galeriach – poświęcone malarstwie i rzeźbie (ogród z rzeźbami – dzieła końca XIX  do czasów współczesnych), oraz podzielone wg cenzury czasowej na lata: 1880–1940, 1940–1980, 1980 – do współczesnych. Od 1932  otwarty dział poświęcony architekturze i wzornictwu (28 tys. prac: projekty budynków, rysunki, modele architektoniczne, fotografie); także materiały nt głównych kierunków artystycznych (od Arts & Craft’s Movement, do współczesności); łącznie z archiwum prac Miesa van der Rohe i Philipa Johnsona.
Kolekcja wzornictwa obejmuje obiekty sprzętu gospodarstwa domowego, meble, naczynia, narzędzia i tkaniny, samochody sportowe i helikopter.
Dział grafiki użytkowej (plakaty, typografie i i reklamy); departament filmowy (Barr od  1935, ponad 25000  tytułów, największe archiwum filmów); 4 miliony fotosów filmowych oraz organizuje festiwale Nowych reżyserów i podobnych (od lat 70 XX wieku);
2006 najnowszy dział muzeum: Media i Performance, z kolekcjami dokumentacyjnymi sztuki performance, happeningów, sztuki akcji reprezentującej ruch, światło i dźwięk, instalacji i interwencje artystyczne (pierwsze materiały z lat 60, obecnie prace artystów fotografików, dziennikarzy, naukowców, przedsiębiorców i amatorów)
Dział druków i ilustracji do książek (1929), trzon kolekcji to tradycyjne techniki: drzeworyt, akwaforta, litografia i sitodruku, też najnowsze druki technikami cyfrowymi.
Muzeum posiada też kolekcję rysunków z XX wieku (ponad 10 000 prac na papierze: rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, akwarele, gwasze, kolaże i prace z użyciem technik mieszanych);