niedziela, 5 stycznia 2014

Albinos z Tanzanii cenniejszy niż kość słoniowa!

Albinos z Tanzanii cenniejszy niż kość słoniowa! 

Są zabijani i okaleczani, bo z kawałków ich ciał robione są amulety. Około 150 tysięcy, najwięcej w całej Afryce rodzi się ludzi pozbawionych pigmentu. Ich części ciała uznawane za magiczne i wykorzystywane do robienia eliksirów i amuletów. „Bycie białym, czyli muzungu oznacza w Afryce bycie kimś lepszym” i dlatego ciała albinosów uważane są za cenne.
Magiczne właściwości ich, wg przesądu którego części ciała dotkniętych chorobą mieszkańców Tanzanii mają magiczne właściwości, jest rozpowszechniany głównie przez szamanów, którzy na sprzedaży fragmentów ich ciał zbijają majątki. Ręka lub noga albinosa może kosztować nawet 3 tysiące dolarów. Na przykład włosy albinosów wplata się w sieci rybackie, co ma zwiększyć połowy. To sprawia, że napada się na nich, odcina kończyny, a nawet profanuje ich groby. Do obrzędów magicznych używa się również głów, skóry, oczu, genitaliów i krwi ofiar. Mmieszkańcy Tanzanii uważają Albinosów za przynoszących nieszczęście. Skóra pozbawiona pigmentu sprawia, że są narażeni na oparzenia słoneczne i choroby. Jednak albinosi muszą chronić się przede wszystkim przed atakami polujących na nich bandytów. Rodzice, których dziecko urodzi się białe, bardzo często oddają je do specjalnego zakładu dla albinosów.
W Tanzanii z albinosów robi się szamańskie preparaty. Ich skład chemiczny pozwala na to.
Badacze problemu polowań na albinosów uważają, że z genetycznego punktu widzenia więcej albinosów powinno być w Ugandzie, ale w ogóle się o tym nie mówi. Natomiast problem w Tanzanii głośno podnoszą organizacje międzynarodowe.

Niektórzy albinosi mają nawet czarne dzieci, genetycznie poprawnie. Jak i kość słoniowa, trudna do zdobycia, części ich ciał są drogie.  
Problem śmierci albinosów jest bez wątpienia medialny, ale nie najważniejszy. „Od 2000 toku zginęło 70 albinosów. Temat ten jest popularny, bo tych ludzi zabija się ze względu na magię, a rząd nie podejmuje żadnych konkretnych inicjatyw, aby go rozwiązać”.

Więcej: